Diáře, jak správně vybrat ten svůj?

8.4. 2019Petra Ležáková2542x

Každý z nás stál zřejmě někdy před rozhodnutím, jaký diář si vybrat. Někteří z nás se bez svého papírového parťáka už vůbec neobejdou. Jenže jak ho správně vybrat, aby sloužil a obsahoval vše podstatné? Dnes si posvítíme na diáře. 

Miluji to, jak si do něj ručně zapisuji poznámky

V dnešním digitálním světě má stále své místo. Sama se pokládám za technicky zdatného člověka. V mobilu mám snad všechny aplikace světa, které jistojistě denně využívám. Vyzkoušela jsem mraky elektronických kalendářů, úkolníků, plánovačů, diářů… Ale nic mi nenahradilo tu úžasnou papírovou vůni, ke které se zas a znovu, rok co rok, vracím. Miluji to, jak si do něj ručně zapisuji poznámky, jak mám stále po ruce různé barevné lepítka a zvýrazňovače, šum jeho stran, když jím listuji…. A tohle žádná aplikace ani software nenahradí! Tím samozřejmě neshazuji elektronické provedení různých plánovacích systémů, přece je mají své bezkonkurenční výhody jako jsou např. upozornění či připomenutí důležitého úkolu.

   

K čemu jej vlastně mám?

Ale pojďme si říci něco a jeho vlastnostech. Úplně první vlastností je účel použití. K čemu jej vlastně mám? Účelů může být hned několik. Od ženy na mateřské, která si potřebuje zaznamenat všechna důležitá data narození členů rodiny, kroužky starších dětí, kdy bude mít hlídání a bude moci zaběhnout do města a vyřídit si co potřebuje, přes tatínka, který si zapisuje kdy pojede na hory či s autem do servisu, přes obchodního manažera, který si zaznamenává všechny důležité schůzky, ale zároveň potřebuje plánovat obchodní cíle a strategie. Dalším využitím jsou také roční cíle, přehled financí či měsíční platby, rodinná dovolená, návštěva babičky či kafe s kamarádkou či pohárek vína s přáteli.

Pro koho je diář určen?

Druhou, neméně důležitou vlastností, je vlastník diáře. Ať už je to dítě. které si také rádo dělá poznámky a zapisuje si termíny tréninků ve fotbale či žena, pro kterou je diář také designovou záležitostí nebo muž, který ocení hlavně jednoduchost.
S tím také souvisí vzhled diáře, jeho rozměr, kupodivu i váha a hlavně vazba. Pro dítě volíme jednoduchost a barevnost, může být se spirálovou vazbou. Ženě by v kabelce každý gram či centimetr navíc překážel, proto hlavně praktičnost, design ladící oku a ideálně s hromadou malých přihrádek na nezbytné doplňky, nejlépe s kroužkovou vazbou, aby se mohla vracet, listy nesčetněkrát předělávat zprava doleva a zleva doprava. Muži zase převážně upřednostní věcnost a žádné složitosti. Pro ně je vhodná pevná vazba. Protože se jim z něj nic nesype, listy pěkně drží a ani se nehnou. Poznáváte se?

   

Jaké jsou funkce diáře?

Nyní přejděme k základním funkcím diáře. Připravte se, otevíráme první stránky! Kromě údajů, kterým pramálo lidstva rozumí, hned v úvodu, nacházíme mapu ČR. Opět jsou lidé, kterým se hodí, někdo aspoň cestuje prstem po mapě, jiní ji v životě nepoužijí, protože mají navigaci. Nevyskytuje se ve všech, ale většina diářů ji má.

Osobní údaje v úvodu vypisuje málokdo, přesto se mi tato stránka hodí. Osobně si na ni vypisuji údaje, které v hlavě běžně nenosím, ale v průběhu roku je nejednou potřebuji např. čísla bankovních účtů. Prosím pěkně bez hesel a PINů 🙂
Další, mou oblíbenou částí je Plánovač dovolené. Miluji, když vím, kdy budu odpočívat! Nic mě pak nemůže překvapit a rozplánuji si činnosti na zbytek roku. Skvělá funkce!
Poté většinou následují ony zmiňované informace „světového charakteru“, např. časová pásma, tísňové linky, předvolby, plánovací kalendář…, těchto informací, pravda, moc nevyužívám, mám přece internet, kde je vše přehledněji, ale autoři diáře jsou jiného názoru.
A hurááááá, konečně se dostáváme k tomu, proč si diáře pořizujeme.

Rozložení dnů, týdnů, či měsíců. Jaké správně zvolit?

Toť velmi individuální otázka. Každé rozložení má své pro a proti. Opět se vracím k tomu, abych připomenula, že je opravdu důležité vědět PRO KOHO A NA CO DIÁŘE pořizujeme. Měsíční rozložení je fajn, pokud si potřebuji zapsat služby v práci či lékaře, ale nezapíšu do něj schůzky. V týdenním zobrazení se mi lépe plánují schůzky, ale musím listovat, abych věděla co budu dělat příští týden či na konci měsíce. No a v denním mám hromadu místa na zapsání všeho potřebného včetně svých poznámek na konkrétní den, ale musím více listovat, abych věděla jaký mám plán na víkend. Nelze tedy říci, který je nejlepší.

Je třeba si najít ten svůj

Na konci obyčejného diáře jsou zpravidla listy na poznámky či na kontakty. Dle mého názoru je těch listů málo. Už jen proto, že si zde potřebuji zapsat všechny ordinační hodiny lékařů svých dětí, otevírací dobu banky, telefony všech šikovných a doporučených řemeslníků ve svém okolí, recept na bábovku a tabulku ročního plánu a cílů. Nebo že bych byla už náročnější uživatel? Hmmmm, koukněme se na to, co by tedy bylo pro mě…

   

Na trhu je nespočetné množství typů diářů. Nejjednodušší je skočit do dobře vybaveného papírnictví a diáře si náležitě ohmatat a prolistovat. Cena se pohybuje obvykle od 29Kč do cca 250Kč, za klasické diáře. Pokud ale jsem náročnější uživatel a nehledám pouze rozšířený kalendář, vyplatí se mi s koupí posečkat a pečlivě si zmapovat trh. Každým rokem se vyloupne nějaká ta novinka…

Vydala jsem se do hledání svého nového parťáka

A tak jsem se vydala do hledání svého nového parťáka. Upozorňuji, že se jedná pouze o můj pohled na věc a žádný z níže uvedených obchodů si mě ničím neuplatil. Hledala jsem a hledala až jsem se úplně zamilovala. Naprosto jsem propadla diáři s názvem DOLLER, který je na trhu už od roku 2016. Najdete ho zde, včetně všech jeho funkcí.
Jeho cena je naprosto úžasná – 449 Kč, za kompletní plánovací systém, vč. dostatečného prostoru na své sny, plány a poznámky. Jediné, co mě u něj mrzí, je pevná vazba. To tvůrci, dle mého, nevychytali. Tak třeba příští rok.

Další novinkou, která je úplně skvělá pro nás, pracující mámy, je i designově velmi povedený TD Diář. Opět všechny jeho vychytávky najdete zde.

Jeho cena je také velmi příjemná, od 990 Kč za krásného pomocníka, díky němuž mi neunikne žádný úkol si myslím, že je opravdu přijatelná. Chválím za kroužkovou vazbu a co bych vytkla je snad málo místa na pracovní cíle. Přece jen, diář potřebuji hlavně k práci.

Třetím typem neurazím snad nikoho. Jedná se klasiku, kterou snad dnes zná již každý. Lunární diář Krásné paní 2019, informace zde.
Tento diář má své kouzlo, tedy alespoň pro mě. Je sestaven dle postavení Luny – Měsíce k Zemi. Jeho vliv na člověka je zřejmý a když se naučíte dělat činnosti dle jeho síly, uvidíte, že Vám půjdou snáz a rychleji. Určitě potěší i cenou 199 Kč, ta jistě nikoho neurazí.

Pokud jste si však nevybrali do této chvíle, patříte mezi náročnější zákazníky. Pro Vás mám vybrán plánovací systém důvěrně propracovaný, tradiční a již dlouhá léta téměř nezměněný. Ano, jedná se o Diář ADK. Co tenhle manažerský kousek obsahuje, naleznete zde.

Jeho cena je malinko vyšší, od 1 990Kč, ale jedná se opravdu o Mercedes mezi papírovými diáři. Navíc díky kroužkové vazbě si příští rok můžete dokoupit pouze vnitřní listy a dostáváte se na více než poloviční cenu. Za mě je opravdu TOP, protože s takovou propracovaností jsem se již dlouho nesetkala.

A který bude ten Váš? Jaký diář používáte Vy? Nezapomeňte, že i letos máte možnost s předstihem napsat Ježíškovi. Sdílejte mu tento článek, ať ví, že výběr diáře není opravdu jen tak a není radno výběr podcenit. Mějte krásné dny! P.

Petra se financím věnuje od svých 19 let. Exceluje v administrativě a rozumí si s úřady a s celkovou prací a obsluhou PC. Dnes se kromě práce ve financích a administrativy věnuje neziskové organizaci Germanika, z. s. a osobnímu rozvoji prostřednictvím Techniky kvantového doteku Matrixu a pomáhá tak v růstu lidem kolem sebe.
  • Chcete vše vědět jako první?

    Nenechte si ujít naše aktuality!

    Jedeme podle Evropské legislativy. Více o našich zásadách zpracování osobních údajů ZDE.
  • Nejnovější články
  • Rubriky